عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

سوال: تاثیر ریجکت قبلی بر مصاحبه بعدی؟

پاسخ کارشناس مجموعه Visa4edu:

یکی از اعضا محترم کانال (م): سلام. من مطلب امروزتون رو راجب گرفتن ویزای دانشجویی از سفارتها دیدم که دوبی و بعد ترکیه چه شرایط بدی دارند! ممنون از این مطلب مفیدتون .

فقط یه سوال دارم. اگر ما مثلا برای دوبی وقت بگیریم و ریجکت شبم، ممکنه بعدا برای هر سفارت دیگه ای وقت مصاحبه بگیریم و ویزا شیم؟ 

با تشکر از توجه شما به مطالب و امید موفقیت همه دانشجویان در اخذ ویزای دانشجویی آمریکا برای ادامه تحصیل و کسب مدارج عالی علمی.

پاسخ:

 

قانوناً تا N بار میشه رفت سفارت برای درخواست ویزای دانشجویی

اینکه چه تاثیری داره روی مراجعه بعدی به ریجکت قبلی از دبی و یا ارمنستان مرتبط نیست.

  • هر ریجکت امتیاز و سابقه منفی در پرونده دانشجو ایجاد میکنه.

  • مشکل بعدی اینه که فرم دی اس رو دیگه نمیشه تغییرات داد و مجدد رفت سفارت و فکر کرد که همه چیز از صفر شروع میشه. در صورتی که قبل از اولین مراجعه میشد با کسب تجربیات بیشتر از نواقص مطلع شد و ریسک رو کاهش داد.

  • علت ریجکت در ۹۹٪ موارد به دانشجو گفته نمیشه توسط آفیسر، ولی به صورت ریپورت مصاحبه، افیسر در سیستم درج میکنه نظرش رو و این برای افیسر های بعدی در هر سفارت دیگری که باشه قابل مشاهده خواهد بود.

  • در ضمن برای مراجعه مجدد باید تغییری در پرونده داده بشه.( نه اینکه الکی پاسخ فیلدی در فرم DS160 عوض بشه- قانون سفارت میگه مراجعه بعدی تا ۶ ماه بعد باید باشه تا هر تغییری در پرونده فرد درج بشه و قابل استعلام ویا پیگیری باشه- ولی برای ایرانیان استعلام نمیشه کرد و از طرفی درخواست دانشجویی محدودیت زمانی داره و سفارت ها کمبود زمان در تابستان هر سال).

 

  • از طرف دیگه: اینکه دانشجو یک هفته یا دو هفته بعد مجدد مراجعه کنه به سفارت دیگری یا همون سفارت قبلی و فقط بخواد مدل بیان کلمات رو تغییر بده ویا فرصت بگیره از افیسر برای توضیح دادن(هرچند بی تاثیر نیست) ولی نمیتونه افیسر رو از رد کردن نظر همکارش منصرف کنه(نه در همه موارد-چون اونی که موفق میشه در مراجعه دوم یا بعدی یعنی افیسر قانع شده که به صورت منطقی و با دلیل، نظر همکارش رو نقض کنه) به این دلایل و دیگر دلایل که فرصت طرح نیست، راضی کردن افیسر در مراجعات بعدی برای مصاحبه سخت تر از قبل میشه. 

 

موضوع مراجعه مجدد به سفارت بعداز ریجکت اول یا چندم و موفقیت بدون تغییر در کیس یه نکته ریز داره: گاهی دانشجو یه ابهامی در پرونده اش هست ولی خودش نمیدونه، آفیسر هم که چیزی نمیگه ولی بعداز بررسی پرونده در مشاوره ویزای دانشجو شامل فرم دی اس و سوال و جواب های مصاحبه های قبلی و سی وی دانشجو کاشف به عمل میاد که تاریخ های فارغ التحصیلیش یا مثلا تولدش رو اشتباه زده و افیسر برای همین در دو مراجعه پشت سرم و منتهی به ریجکت از فرد میپرسیده مدارکی دال بر تولدت یا اتمام تحصیل بده و طرف چیزی جز شناسنامه و گواهی موقت تحصیلی یا دائم نداشته ولی افیسر شکش به هر دلیل برطرف نمیشده و ریجکت میکرده. چنین موردی مشخصه که مراجعه بعدیش اگر همون هفته می بوده ولی نقص مدارکش رو درست میکرده ریجکت های متوالی نمیگرفته و موفق میشده همون بار دوم.

 

  • اگر نمونه مثال بالا در بین نباشه یعنی دانشجو فکر میکنه فقط با دادن توضیح بیشتر یا آزمودن شانسش با افیسر متفاوت میتونه ۱۸۰ درجه نتیجه رو تغییر بده. خیلی دیده شده که دانشجو فکر میکنه افیسر اگر اجازه صحبت میداده شاید نظرش تغییر میکرده. اما نظر شخصی من اینه که افیسر روزانه دسته کم با ۳۰ نفر مصاحبه میکنه و روال کارش هم مشخصه. وقتی اول مصاحبه فرم دی اس دانشجو رو روی سیستم باز میکنه و پاسخ های مندرج رو مطالعه میکنه به درصد بالای از تصمیم گیری نهایی رسیده و در ادامه بررسی سی وی و سوالات مرتبط با ریسرچ تصمیم افیسر رو قطعی میکنه. اگر فرم DS160 نقصی داشته باشه بخش عظیمی از معادله مجهول میمونه.

  • نمونه نقص فرم دی اس توضیحات پاراگراف قبلی: دانشجو در قسمت توضیحات ریسرچ دانشگاهیش نوشته با استادم روی پروژهاش کار کردم. این مدل پاسخ نشون نمیده که دانشجو داشته روی ریسرچ خودش که منطبق بر تز پایان نامه اش و در ادامه تحقیقاتش و علتی از نیازش به ادامه تحصیل در دانشگاه بهتر خارجی برای تحقیقش هست. از طرف دیگه در سی وی فقط نوشته شده دستیار استاد فلانی (حالا این استاد فلانی شاید شاخی باشه تو دانشگاه شریف تهران ولی برای افیسر اینکه دانشجو چکار میکرده مهمه). 

خیلی طولانی شد پاسخ و توضیحات اندازه یک کتاب حجیم هستش. از خواننده محترم بایت طولانی شدن متن عذرخواهم.

 

مراجعه مجدد به سفارت بدون کشف دلیل احتمالی، ریسک ریجکت ، صرف هزینه و وقت صرفاً برای ازمودن شانس هستش.

برو بالا