عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

سوال: مشکل سفارت دوبی ویا ترکیه چیه؟

پاسخ کارشناس مجموعه Visa4edu:

 مشکل سفارت دوبی  یا ترکیه چیه؟

(نظر مولف) : من از سال ٢٠١۵ که وارد موضوع ویزای دانشجویی شدم و سال به سال تجربیات مصاحبه دانشجویان رو جمع آوری کردم و یا در موارد مشاوره ویزای دانشجویی در ۵ سال گذشته با کیس های مختلف روبه رو شدم، روند سفارت دبی و حتی ترکیه رو متفاوت با ارمنستان میبینم.

ترکیه سال ٢٠١۶ یک گروه ١۵ نفره که ویزای مولتی گرفته بودن رو فراخوان زد پاسپورتها رو جمع کرد و همه رو سینگل کرد در حالی که اون افراد ویزای مولتی دانشجویی گرفته بودند (اونم بعد از ورود دانشجویان به داخل آمریکا). سال بعدش و به خاطر درگیریهای خیابانی و تعطیلات مختلف به خاطر روابط ترکیه با امریکا خیلی بی ربط اما دانشجویان به صورت گروهی ریجکت می‌‌شدند (در کانال تجربیاتشون هست که بعدش مجبور شدن برن ارمنستان با همون شرایط کلیرنس خوردن).

 • یکی از دلایل تفاوت در تعداد مراجعات به ارمنستان با ترکیه اینه که افیسرهای ترکیه به اندازه افیسر های ارمنستان آگاهی و تسلط به رشته های حساس دانشجویان ندارند و به همین دلیل میزان ریسک میره بالا.

 • افیسر های ترکیه به زبان فارسی تسلط ندارند (تنها یک افیسر به زبان فارسی تسلط دارد که گاهی در سفارت حضور دارد. حضور افیسر مسلط به فارسی نه برای مکالمه فارسی که اکیدا توصیه میشه دانشجو از دادن پاسخ به زبان فارسی خودداری کنه تا عدم تسلط به زبان انگلیسی برداشت نشه توسط افیسر) این عدم تسلط به زبان فارسی افیسرهای ترکیه در خواندن مدارک فارسی دانشجویان گاهی برعکس باعث ریجکت میشه. مثلا کارت سربازی دانشجوی که سپاه نبوده ولی افیسر متقاعد نمیشه که ارتش بوده و ریجکت میکنه. در حالی که افیسر های ارمنستان به خوبی به مدارک فارسی آشنایی دارند و بعضاً اصل مدارک فارسی رو فقط میخوان و نه ترجمه هاش رو.

 • اما همچنان گزینه دوم بعداز ارمنستان سفارت آمریکا در ترکیه می باشد. درنتیجه ترکیه می تواند گزینه خوبی بعداز ارمنستان با توجه به کمبود وقت سفارت ویا راحتی سفر و... باشد.

دبی اما موضوعیست کاملا متفاوت از هر سفارت دیگر آمریکا در جهان برای کیس های دانشجویی- ویزای غیر مهاجرتی- (این متن هیچ ارتباطی با ویزای مهاجرتی و.... ندارد). در سالهای اخیر (۴ سال گذشته) به دلایلی که نمیشه ۱۰۰٪ ازش اطمینان داشت، ریجکت دانشجویان بسیار بالا بوده و به همین دلیل گرفتن وقت سفارت خیلی راحت تر از دیگر سفارت هاست و بعضی از دانشجویان به دلیل عدم شناخت ویا آگاهی از تجربیات دیگر دانشجویان و یا به دلیل کم بودن زمان و نبود وقت مصاحبه در سفارت های دیگر مانند ارمنستان و ترکیه اقدام به گرفتن وقت مصاحبه از سفارت دبی می نماییند. یا حتی دسته ای از دانشجویان با توجیه این موضوع که رشته غیر حساس و معافیت سربازی و سوشال تایی عالی و... دارم،  برام فرقی نداره کدوم سفارت برم و برای همین میرم دبی. یا حتی دیده شده دانشجویی که ۳ سال قبل از دبی ویزای سینگل گرفته و در برگشت به ایران(به هردلیل ازآمریکا خارج شده بوده و چون ویزاش یک بار ورود بوده باید مجدد مراجعه کنه سفارت برای اخذ ویزای دانشجویی) محبور شده مجدد به سفارت مراجعه کنه در حالی که سال دوم دکترا در دانشگاهی درآمریکا با فاند کامل بوده. این دانشجو توجیهش این بوده که من قبلا از همین سفارت ویزا گرفتم و افیسر ها میدونن به من قبلا در همین سفارت ویزا دادند. این دانشجو متاسفانه ریجکت شد و مشکلات فراوانی براش به وجود آمد.

 • مثالی دیگر: دانشجویی خانم که دانشجوی یکی از دانشگاه های تهران بوده طبق تعریف رشته تحصیلی باید دو سال از ۴ سال تحصیل رو طبق تفاهم نامه ای بین دانشگاه ایرانی و دانشگاه آمریکایی در آمریکا طی میکرده و برای دفاع پایان نامه بعداز دو سال برمیگشته ایران. از این سوشال تایی قوی تر؟! این دانشجو به دلیل شرایط کاملا مناسب پرونده اش و همچنین نبود وقت سفارت ارمنستان، به دبی مراجعه کردند و در یک مصاحبه خیلی کوتاه و پاسخ به یک سوال پرسیده شده ریجکت شدند. (تاریخ مراجعه ۲۰۱۹).

 • نکته منفی دیگر در مورد دبی زمان مصاحبه دانشجویان است. به صورت عادی در سفارت های مثل ارمنستان و ترکیه از زمان ورود دانشجو به باجه تا خروج از باجه مصاحبه با افیسر متوسط زمانی بین ۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه و حتی بیشتر دیده شده. در دبی متوسط زمان مصاحبه بین ۶۰ ثانیه تا ۲ دقیقه بوده (البته مواردی که بیشتر از این مدت باشند وجود داشته اما متوسط زمانی مد نظر می باشد). این کوتاهی زمان مصاحبه در تجربیات دانشجویان ذکر شده که در بیشتر موارد از برخورد نا مناسب و پرسیدن تنها یک یا دو سوال و عدم گوش دادن به پاسخ ها و دلایل دانشجو و بی حوصلگی افیسر ها بوده.

 • دبی با فاصله بسیار زیاد از ترکیه و ارمنستان به عنوان بدترین سفارت هست به نظر من (نظرشخصی). موارد ریجکتی خیلی زیادی از سال ٢٠١٧ به بعد دیده شده. 

 این دلایل از طریق تجربیات دانشجویان و البته اعضاء گروه خصوصی زندگی دانشجویی آمریکا که همگی در حال حاضر ساکن آمریکا هستند نتیجه گیری و تحلیل شده است.

 •  اگر دانشجویی ترکیه رو فقط به دلیل شلوغی وقت‌های ارمنستان داره انتخاب میکنه بهتره برای مراجعه به ترکیه به شرایط رشته تحصیلیش، سابقه کاری، رشته پذیرش گرفته شده و... دقت کنه تا برای افیسر ترکیه شرایط رو بهتر وکاملتر بتونه توضیح بده و ریسک ریجکت رو کاهش بده.

 •  یه مورد مهم دیگه هم اینه که دوستانی که ریجکت میشن نمیان تجربه ریجکت شدنشون رو در گروه اعلام کنن، ولی در زمان مشاوره که مراجعه می‌کنند به من، می‌بینم که مراجعه قبلی فرد کجا بوده وسوالات پرسیده شده و پاسخ چی بودند. به همین دلیل برای من اثبات شده هست ولی دیگر دانشجویان چون عیناً مشاهده نکردند یا دوستشون رفته و در نتیجه ۱۰۰ ها دانشجوی دیگر هم برن مثل دوست محترم این فرد ویزا میگیرند، شاید براشون این پنهان بودن علت اتفاقات سفارت های آمریکا در ترکیه و دبی عجیب و غیر منطقی .یا حتی بی دلیل  توصیف بشه.

 

چند نکته مهم برای راهنمایی دانشجویان در پروسه ویزای دانشجویی آمریکا

 • لطفاً در اخذ مشاوره از موسسات مختلف و یا نو ظهوری که ادعای حضور حتی قبل از کشف قاره آمریکا در موضوع ویزای دانشجویی رو دارند، دقت کنید. تاثیر بسیار با ارزش بعضی از وبسایتها ویا شرکتهای فعال در زمینه تحصیل درخارج از ایران کاملا مشهود می باشد. اما روی دیگر سکه، پکیج های طلایی، ویژه ویا ضمانتی تحویل ویزا درب منزل به همراه واسطه گری خرید وقت سفارت با قیمت های نجومی برای لطف به دانشجو ویا کمک به موفقیت در سرنوشت دانشجویان  متاسفانه از جمله نام های آشنا در راه اپلای و ویزای دانشجویی آمریکا هستند. 

 • برای اخذ پذیرش دانش شما کافیست. برای موفقیت در مصاحبه ویزای دانشجویی کسب آگاهی از طریق گروهای تلگرامی بیشمار که در حال حاضر در دسترس هستند و یا مشاهده نتایج رایگان اپلای و ویزای دانشجویی که دربرخی وب سایتهای ایرانی وخارجی قابل مشاهده هستند بسیار مفید می باشد. 

 • مجموعه Visa4edu ادعای موفقیت تضمینی و یا قصد تخریب تلاشهای دیگر فعالین این عرصه را ندارد ولی تلاش در جهت انتقال رایگان ویا با کمترین هزینه تجربیات و دانسته های دانشجویی ادمین های این مجموعه که همگی دانشجو و ساکن آمریکا هستند و بعضاً روزی گرفتار واسطه گران وقت سفارت با قیمت های نجومی بودند را از مهمترین اهداف خود از زمان شروع فعالیت تعریف کرده است. 

 • مشاوره تخصصی ویزای دانشجویی آمریکا در مجموعه Visa4edu رایگان نیست ولی هدف: کاسبی از طریق بازی با سرنوشت دانشجویان هم نیست. در همین راستا بیشتر اطلاعات شامل نتایج اپلای و ویزای دانشجویی و تجربیات سفارت ها به صورت رایگان در وبسایت Visa4edu گرداوری شده است.

 • از دوستانی که سفارت مراجعه کرده اند، خوشبختانه موفق به اخذ ویزا شده اند ویا متاسفانه ریجکت شدند تقاضا داریم در پی وی یا به اکانت رسمی Visa4edu تجربه خودشون رو ارسال کنن تا بدون ذکر نام در سایت برای انتقال تجربه به دیگران وبه صورت ناشناس قرار داده شود.

@Visa4edu

 

 

با استفاده از هشتگ‌های زیر در کانال و گروه ویزای دانشجویی آمریکا نیز می‌توانید سوال خود را پیگیری و پاسخ‌های اعضا گروه را نیز مشاهده نمایید.

#Visa #Embassy #FAQs

برو بالا