عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

استفاده از نامه آی بیست (نسخه غیر اصلی)

استفاده از نامه آی بیست (نسخه غیر اصلی)

استفاده از نامه(I-20) آی - بیست (نسخه غیر اصلی)

سوالی که ذهن دانشجویان رو بعداز کلیر شدن ویزای دانشجویی آمریکا مشغول میکنه، موضوع مشکل پیدا کردن با آی بیست غیر اصلی در زمان پیکاپ ویزا ویا ورود به داخل آمریکا در پورت های ورودی آمریکاست.

استفاده از نامه آی بیست (I-20) کپی (رنگی یا غیر رنگی) از سالها قبل تا قبل از شروع پندمی کوید ۱۹(COVID-19):

در مجموعه VISA4EDU طی سالهای اخیر این موضوع بارها مطرح و بوسیله تجربیات دیگر دانشجویان اثبات شده است ولی با توجه به نگرانی های دانشجویان جدید (۲۰۲۱) و تغییر دولت در آمریکا، مجدد در این مطلب بیان میشود. روی کاغذ قوانین ایالات متحده آمریکا برای دانشجویان با ویزای دانشجوی مشخصاً ذکر کرده است که برای مصاحبه در سفارت ویا پیکاپ ویزای دانشجویی بعداز کلیر شدن و در نهایت در پورت ورودی آمریکا، دانشجو باید نسخه اصل نامه پذیرش دانشگاه آمریکایی (I-20) را همراه داشته باشد. نسخه اصل هرچند کاغذی محسوب می شود ولی شامل تفاوت های بسیار اندکی با کاغذ های رایج اداری میباشد (مثلا ابعاد کاغذ از A4 کمی بزرگتر و ضخامت کاغذ بیشتر است) در حالی که نسخه کپی روی کاغذ معمولی پرینت می شود.

"For U.S. Customs and Border Protection (CBP), when an international student arrives

at a U.S. port of entry, the student must have an original, ink signature version of the Form I-20."

Source

در سالهای قبل از شروع پندمی کرونا ۱۹، با توجه به عدم همکاری بیشترشرکت های پستی آمریکا با پست ایران و عدم امکان پست مدارک دانشگاهی از دانشگاه های آمریکا به ایران، سفارت های اصلی در موضوع ویزای دانشجویی (ارمنستان/دبی/ترکیه) در بیشتر موارد نسخه کپی نامه آی بیست را برای روز مصاحبه قبول میکردند. در همان دوران آفیسر در پاسخ به سوال دانشجویان برای زمان کلیر شدن و پیکاپ ویزا تاکید میکرد که نسخه اصل نامه (I-20) را دانشجو باید ارسال کند. بهمین ترتیب در زمان ورود در پورت های ورودی کشور امریکا کماکان اصل نامه (I-20) باید همراه دانشجو می بود که این مهم با توجه به باز بودن راه های برای پست به ایران ازجمله شرکت های خصوصی، خیلی ایجاد مشکل برای دانشجویان نمیکرد و مانع محسوب نمیشد (در همان دوران اما، موارد زیادی دیده شده بود که با نسخه کپی وارد امریکا شده بودند).

استفاده از نامه آی بیست (I-20) کپی (رنگی یا غیر رنگی) بعد از شروع پندمی کوید ۱۹ (از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ و به بعد):

موانع پستی که از قدیم ایجاد نگرانی میکرد برای دانشجویان در کنار موانع جدیدی مانند عدم صدور نسخه کاغذی نامه (I-20) از طرف دانشگاه ها و همچنین ایجاد سیستم ارسال الکترونیکی نامه (I-20) مستقیماً به سفارت ها، کم کم این موضوع را برای سفارت های آمریکا در کشور های مختلف در مورد دانشجویان ایرانی جا انداخته که نسخه اصلی نامه آی بیست به دلایلی خارج از کنترل دانشجویان ایرانی امکان صدور و یا ارسال (در بیشتر موارد) ندارد. به همین دلیل طی سالهای اخیر (با لحاظ کردن درصد خطا برای این جمله) میتوان گفت هیچ سفارت اصلی (ارمنستان/دبی/ترکیه) ویا کمتر سفارتی در کشور های مختلف از دانشجویان ایرانی درخواست اصل نامه آی بیست را برای روز مصاحبه کرده که این خبر خوبی برای دانشجویان بوده است. دانشجو بدون نگرانی از عدم دریافت پستی نامه پذیرش دانشگاهی، نامه (I-20)، با داشتن نسخه کپی رنگی ویا حتی در مواردی نسخه سیاه و سفید کاغذی به سفارت برای مصاحبه مراجعه کرده است و مشکلی ایجاد نشده. 

در همین دوران پندمی کرونا و مشکلات مختلف بر سر راه دانشجویان ایرانی، همکاری دیگری از سفارتهای آمریکا در کشورهای مختلف با دانشجویان ایرانی در زمان پیکاپ ویزا با قبول همان نسخه کپی ویا الکترونیکی، رقم خورده است. از شروع همه گیری کرونا تا تابستان ۲۰۲۱ موردی در گروه های ویزای دانشجویی آمریکا ۲۰۲۱ (بیش از ۴ هزار نفر عضو) اعلام نشده مبنی بر عدم قبول نسخه کپی نامه آی بیست (I-20) در زمان پیکاپ ویزای دانشجویی آمریکا. این آمار شامل دانشجویان ورودی به آمریکا برای ترم بهار۲۰۲۱ نیز می شود.

و اما نگرانی آخر و نهایی دانشجویان ایرانی در موضوع نامه همراه نداشتن اصل نامه (I-20):

آخرین مرحله از هفت خان اپلای، مصاحبه، کلیر شدن و اخذ ویزای دانشجویی امریکا، مرحله ورود از پورت های ورودی آمریکا می باشد. دانشجویان ورودی سال ۲۰۲۱ (ترم پاییز) نگرانی های زیادی در مورد عدم همکاری آفیسر پورت ورودی داخل آمریکا در موضوع نامه (I-20) نسخه کپی (غیر اصلی) دارند.

تجربه دانشجویان ایرانی وارد شده به آمریکا در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تا امروز (تابستان ۲۰۲۱)، نشان داده است که آفیسر های پورت های ورودی به آمریکا در فرودگاه نیز همکاری خوبی با دانشجویان داشته اند و به غیر اصل بودن نامه (I-20) توجهی نداشته است. شواهد این موضوع در تجربیات دانشجویان ایرانی وارد شده به آمریکا در ماه های اخیر و همچنین بیان تجربیات در گروه زندگی دانشجویی آمریکا، این مهم را اثبات نموده است. این موضوع حتی در نظر سنجی بعمل آمده توسط مجموعه VISA4EDU که طی روزهای آینده در دسترس قرار خواهد گرفت اثبات شده است. 

نکته: هیچ گاه نمیشود گفت ۱۰۰ درصد هیچ مشکلی نبوده و احتمالا یک یا چند مورد بروز مشکل به دلیل نداشتن آی بیست اصل وجود داشته است که یا بیان نشده است ویا دانشجو در گروه های تلگرامی حضور ندارد. اما جامع آماری نشان از مثبت بودن شرایط دارد. در ضمن دیپورت برخی دانشجویان در زمان ورود به آمریکا در سالهای اخیر (دولت ترامپ) به دلایلی غیر از آی بیست بوده است.

توجه داشته باشید که آفیسر پورت ورودی آمریکا مانند آفیسر مصاحبه کننده در داخل سفارت اختیاراتی دارد که با توجه به تشخیص خود میتواند نامه (I-20) را در زمان ورود در نظر نگیرد ویا برعکس، به اصل نبودن نامه توجه کند. در صورت بروز هرگونه مشکل مرتبط با آی بیست، در صورتی که شماره مستقیم از آفیس اینترنشال دانشگاه ویا دپارتمان ادمیشن داشته باشید، آفیسر میتواند مستقیاً با دانشگاه تلفنی ارتباط گرفته و از صحت موضوع پذیرش و مندرجات آی بیست شما استعلام بگیرد. در ادامه متن توصیه اداره امنیت مرزهای آمریکا در مورد دانشجویانی که آی بیست ندارند و اجازه ۳۰ روزه برای تحویل آی بیست درج شده است. (نظر شخصی نویسنده: دقت داشته باشید که دانشجو بخاطر مقایرت مندرجات آی بیست ویا هر دلیل دیگری ممکن است دیپورت شود ولی به دلیل همراه نداشتن نسخه اصلی نامه پذیرش وبه عبارتی همراه داشتن نسخه کپی آن، دیپورت نمیشوید. فقط به سوالاتی باید پاسخ بدید و ممکنه زمان ببره خروج از فرودگاه). 

If a student fails to present the original, ink signature Form I-20, they may receive a

 Form I-515A, “Notice to Student or Exchange Visitor.” 

Form I-515A informs the student that they have 30 days to provide the required documents to SEVP.

Failure to do so may result in termination of their status in the Student and Exchange Visitor Information System.

پاسخ سفارت ارمنستان به دانشجوی ایرانی که در ماه June 2021 در همراه داشتن نسخه کپی نامه آی بیست برای پیکاپ ویزا و همچنین ورود به داخل آمریکا،  در این قسمت قابل مشاهد می باشد:

In certain instances, such as during their visa appointment, it may be appropriate for students to use a digital copy of Form I-20. However, we suggest DSOs and international students visit USEmbassy.gov to check that they are using the proper version of the form with their local U.S. embassy. Students may also contact their local embassy or consulate to find out if they are expected to bring the original version of the Form I-20, or if a printed version of the form will be appropriate.

برو بالا