عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

Optional Practical Training [OPT]

Optional Practical Training [OPT]

Optional Practical Training (OPT

 

با توجه به اهمیت آمادگی دانشجو برای اپلای دوره OPT در ترم آخر تحصیلی در ادامه توضیحات ضروری مطرح و در صورت هر گونه تغییر این مطلب به روز رسانی خواهد شد. مجموعه ویزا برای تحصیل VISA4EDU طی سالهای حضور خود در کنار دانشجویان همیشه مرجع مفیدی برای کسب اطلاعات و نتایج مورد نیاز دانشجویان بوده و خواهد ماند. در راستای این مهم، ایجاد بستری مفید بدون در نظر گرفتن منافع مالی از اولویت های این مجموعه مستقل می باشد.

OPT

Optional Practical Training (OPT) is temporary employment that is directly related to an F-1 student’s major area of study. Eligible students can apply to receive up to 12 months of OPT employment authorization before completing their academic studies (pre-completion) and/or after completing their academic studies (post-completion). However, all periods of pre-completion OPT will be deducted from the available period of post-completion OPT.

- لینک زبان اصلی تعریف این دوره و انواع آن، اینجا.

 

 

-فرم های مورد نیاز برای OPT-

۱- فرم I-765

- فایل راهنما برای فرم I-765(Instructions for Application for Employment Authorization) در اینجا .

۲- کپی آی بیست جدید (تغییر تاریخ اعتبار آی بیست و دیگر مندرجات I-20).

۳- تصویر صفحه عکس دار پاسپورت معتبر( پاسپورت اولیه که شامل ویزا بوده اینجا مورد نظر نیست).

۴- تصویر صفحه شامل ویزای دانشجویی آمریکا.

۵- فرم I-94 .

۶- کپی آی بیست اولیه (همان آی بیست که دانشجو با آن وارد آمریکا شده) و در صورت سابقه ترنسفر همه آی بیست های دانشجو.

۷- دو قطعه عکس پاسپورتی (جدید) با درج نام و نام خانوادگی و شماره سریال I-94 در پشت عکس.

۸- یک برگ چک ( یا مانی اوردر) به مبلغ ۴۱۰ دلار با توضیحات اشاره شده در فایل راهنما.

در ادامه نکات مهم و ضروری برای دانشجویانی که ترم آخر تحصیل هستند قابل مشاهده می باشد:

۱-  OPT ارتباط مستقیمی با ویزای دانشجویی ندارد [ویزا برای ورود به کشور کاربرد دارد، در حالی که دانشجو هنگام اپلای OPT داخل آمریکاست و روی ویزای دانشجویی F1] . در اصل آی بیست جدید صرفاً جهت تمدید اعتبار تحصیلی شما تا انتهای دوره OPT برای شما صادر میشود ( برای یک سال) و در نهایت از آن آی بیست جدید برای اپلای OPT استفاده خواهد شد. ویزا زمانی به فرد داده میشود که فرد قصد ورود به کشور آمریکا را داشته باشد و شامل دانشجویی که داخل کشور آمریکاست نمیشود ( هرچند ویزای مولتی دانشجو فاقد اعتبار باشد و یا ویزای سینگل داشته باشد، در هر حالت اعتبار تاریخ ویزا و نوع ویزای دانشجو ارتباطی به موضوع اپلای OPT ندارد).

۲- از ۹۰ روز قبل از فارغ التحصیلی می تونید واسه OPT اقدام کنید.

۳- باید هم قبل از فرستادن مدارک به USCIS یه I-20 جدید با تاریخ شروع و پایان OPT دریافت کنید.

۴- خروج دانشجو از آمریکا در حالی که روی استتوس OPT می باشد، ریسک ریجکت بالای دارد و حتی واحد اینترنشنال دانشگاه ها نیز به دانشجویان توصیه نمیکنند. دانشجو در صورت خروج از کشور مجبور به مراجعه به سفارت برای دریافت مجدد ویزای دانشجویی می باشد در حالی که روی استتوس OPT قرار دارد و افیسر با توجه به اتمام تحصیل دانشجو و هدف اولیه فرد از اخذ ویزای دانشجویی شاید دلیلی برای دادن ویزای مجدد به دانشجو نداشته و فرصت بازگشت از دانشجو گرفته شود.

۵- چنانچه دانشجو در حالی که در استتوس OPT می باشد، تصمیم به اپلای برای مقطع تحصیلی دیگری نماید نیازی به درخواست ویزای مجدد دانشجویی و یا تغییر مجدد استتوس ندارد. چرا که دانشجو در استتوس OPT نیز همچنان در وضعیت دانشجویی بوده و صرفاً مراحل ترنسفر به دانشگاه جدید را با هماهنگی دو دانشگاه انجام میدهد.

۶- صرف نظر از ملیت دانشجویان غیر آمریکایی که برای OPT اپلای نموده اند، درصد بسیار کمی از دانشجویان ریجکت شده اند. ولی بسیار دیده شده که USCIS ( سازمان رسیدگی به درخواست های  OPT) نقص مدارک (RFE) به مدارک ارسالی دانشجو داده و بعداز رفع ایرادات  دانشجو موفق به دریافت کارت EAD گردیده است.

۷- تا زمانی که کارت EAD به دست دانشجو نرسیده، دانشجو نمیتواند قرارداد کاری منتهی به پرداخت حقوق داشته باشد. کارفرما میتواند به صورت والنتیری از دانشجو استفاده نماید ولی حقوق و قرارداد رسمی وجود نخواهد داشت. در نتیجه از آگاهی کارفرما نسبت به این موضوع اطمینان حاصل کنید.

۸- تجربه بیشتر دانشجویان در موضوع میانگین زمانی دریافت اپرووال OPT برای دانشجویانی که در ماه های ژانویه تا آپریل درخواست داده اند، بین ۳ تا ۵ ماه بوده و دانشجویانی که در ماه نوامبر و یا دسامبر اپلای نموده اند حتی زیر یک ماه موفق به دریافت کارت EAD شده اند که دلیل آن پایین تر بودن تعداد درخواست ها برای OPT در ماه های انتهای سال میلادی می باشد. معمولا سال تحصیلی در پایان بهار به اتمام می رسد.

۹- تصویر رسید دریافت هزینه OPT که بعداز چند روز به آدرس دانشجو ارسال میشود. شماره سریالی در این رسید وجود دارد که با وارد نمودن آن در این لینک می توان مراحل طی شده کیس را مشاهده نمود. تصویر نمونه ای از این رسید اینجا.

۱۰- برای چک کردن تایم لاین OPT اینجا کلیک نماید.

۱۰- این مطلب در حال به روز رسانی می باشد. چنانچه نکته مفیدی در نظر دارید برای اشتراک آن با دیگران لطفاً از طریق آی دی تلگرامی زیر آن را با ما مطرح نمایید.


@VISA4EDU

برو بالا